چرا اسباب بازی های چوبی برای کودکان بهترند؟

کودکان زمان زیادی از روز را به بازی با اسباب‌بازی‌های خود می‌گذرانند. آن‌ها ممکن است که این اسباب‌بازی‌ها را به دهان ببرند یا در حین بازی با آن‌ها دست‌های خود را به چشم و دهان خود بمالند. به همین دلیل کیفیت اسباب‌بازی تاثیر زیادی در حفظ سلامت کودک دارد. اسباب بازی های چوبی از محبوب‌ترین انواع اسباب‌بازی هستند که از گذشته زمانی که مادران و پاران با ساده‌ترین وسایل برای کودکان خود وسیله بازی می‌ساختند، استفاده می‌شده است.

عده‌ای از روانشناسان و پزشکان کودک معتقدند که خرید اسباب بازی های چوبی برای کودکان بسیار بهتر از اسباب‌بازی‌های پلاستیکی است. باوجوداینکه اسباب‌بازی‌های پلاستیکی دارای تنوع بسیار زیاد و رنگ‌های جذابی هستند، متخصصان توصیه می‌کنند که اسباب‌بازی چوبی را جایگزین آن‌ها کنید. شاید در زمان خواندن مطالبی درباره این موضوع برای شما سوال پیش آمده باشد که چه چیز باعث بهتر شدن اسباب بازی های چوبی می‌شود؟ در ادامه این مطلب به این سوال پاسخ می‌دهیم.

دوام بیشتر

حتما تابه‌حال هیچ کودکی را ندیده‌اید که به‌دقت اسباب‌بازی‌های خود را از روی زمین جمع کند یا با آن‌ها با ملایمت و مهربانی برخورد کند. کودکان علاقه دارند که اسباب‌بازی‌های خود را در اتاق پخش کنند، آن‌ها را پرتاب کنند، بین بالش‌های کاناپه گیر بیندازند و هر بلایی که حتی در تصورتان هم نمی‌گنجد، بر سر آن‌ها بیاورند. این یک رفتار کاملا طبیعی است و نمی‌توان کودک را به خاطر این موضوع سرزنش کرد.

به‌جای سرزنش کودکان بهتر است خرید اسباب‌بازی‌های پلاستیکی را که با یک حرکت ساده مچاله و خراب می‌شوند فراموش کنید و یک اسباب‌بازی چوبی مقاوم برید. اسباب بازی های چوبی در برابر شکستگی و ساییدگی مقاوم هستند و می‌توانند یک هدیه مناسب برای کودکان و یادگاری دل‌چسب برای بزرگ‌سالی آن‌ها باشند.

ایمنی بالاتر

اسباب‌بازی‌ها بخش مهمی از زندگی کودکان را تشکیل می‌دهند. آن‌ها اسباب‌بازی‌های خود را در دهان فرو می‌برند یا با دست‌هایی که به اسباب‌بازی مالیده‌اند، میوه و تنقلات می‌خورند؛ بنابراین باید مطمئن باشید که اسباب‌بازی‌ها از هیچ‌گونه ماده شیمیایی مضر برای سلامت کودک ساخته نشده‌اند. بعضی از اسباب‌بازی‌های پلاستیکی ترکیبی از مواد شیمیایی هستند که استفاده از آن‌ها سلامت کودک را به خطر می‌اندازد. در مقابل اسباب بازی های چوبی برآمده از دل طبیعت هستند و بدون هیچ ماده شیمیایی یا مصنوعی ساخته می‌شوند. به همین دلیل می‌توانید با خیال راحت آن را به دست کودک بدهید و از سلامت او مطمئن باشید.

چوب‌های مورداستفاده در ساخت این اسباب‌بازی‌ها، آسیبی به لثه‌ها یا دندان‌های کودک شما نمی‌رساند. به‌علاوه رنگ‌ها و چسب‌های موجود در آن‌ها نیز اغلب خوراکی است و درصورتی‌که کودک اسباب‌بازی را به دهان بگذارد، آسیبی نخواهد دید. در سطح جهان برای ساخت اسباب بازی های چوبی قوانین و استانداردهای سخت‌گیرانه‌ای وجود دارد؛ بنابراین زمانی که این اسباب‌بازی‌ها را از برندی مطمئن می‌خرید، خیالتان از بابت سلامت کودک راحت خواهد بود.

تقویت خلاقیت

اسباب‌بازی‌های پلاستیکی پر از تنوع، رنگ و امکانات مختلف هستند. این در حالی است که اسباب بازی های چوبی ساختاری بسیار ساده و ابتدایی دارند. همین موضوع باعث می‌شود که کودک در زمان بازی درب‌های خلاقیت خود را باز کرده و روش‌هایی جدید برای بازی با آن‌ها را اختراع کند. این اسباب‌بازی‌ها باعث کنجکاوی طبیعی او می‌شوند و به آن‌ها کمک می‌کنند که مهارت‌هایی مانند حل مسئله، هماهنگی چشم و دست، مهارت‌های اجتماعی و مهارت‌های حرکتی را در خود پرورش دهند.

سازگاری با محیط‌زیست

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که با مشکلات تغییرات اقلیمی، افزایش اثر گازهای گلخانه‌ای و افزایش پلاستیک مواجه است. با خرید اسباب‌بازی‌های پلاستیکی تنها به این مشکلات دامن می‌زنیم. این در حالی است که اسباب بازی های چوبی از مواد طبیعی ساخته شده‌اند و در فرایند تولید آن‌ها مواد آلوده‌کننده بسیار کمتری به طبیعت وارد می‌شود. خرید این اسباب‌بازی‌ها برای کودکان، یک روش عالی برای آموزش مسائل محیط‌زیستی به آن‌ها نیز هست.

یکی دیگر از ویژگی‌های اسباب‌بازی چوبی، بازیافت پذیری آن است. قطعات شکسته و خراب‌شده این اسباب‌بازی‌ها را می‌توانید به یک نجار بدهید تا از آن وسایل جدید بسازد. برخی از شرکت‌های تولیدکننده نیز خود اسباب‌بازی‌های خراب را تحویل می‌گیرند و از آن‌ها برای ساخت وسایل بازی جدیدتر استفاده می‌کنند. چوب یک ماده زیست‌تخریب‌پذیر است؛ بنابراین اگر قطعات آن قابل بازیافت نباشند، خیلی زود دوباره به دامان طبیعت برمی‌گردد.

هدیه‌ای برای نسل‌ها

شما می‌توانید مجموعه اسباب بازی های چوبی کودکتان را برای فرزندان بعدی خود یا حتی نوه‌هایتان نگه‌دارید. این اسباب‌بازی‌ها تقریباً هیچ‌وقت خراب نمی‌شوند و اگر بشکنند یا آسیب ببینند، با روش‌هایی ساده می‌توانید آن‌ها را تعمیر کنید. اگر پدر و مادر خلاقی باشید و کمی از کار با چوب سر در بیاورید، می‌توانید اسباب‌بازی‌های قدیمی را به اسباب‌بازی‌هایی جدیدتر تبدیل کنید و کودک خود را با یک هدیه جدید بدون اینکه هزینه زیادی برای آن صرف کرده باشید، غافلگیر کنید.

همیشه جدید و مد روز

اسباب بازی های چوبی هرگز از مد نمی‌افتند. شاید سازندگان انواع اسباب‌بازی‌ها برای ساخت قطعات چوبی مخصوص بازی هیاهوی تجاری زیادی را راه نیندازند؛ اما تجربه نشان داده است که نسل‌های مختلف از این اسباب‌بازی‌ها لذت برده‌اند و هنوز هم استفاده از آن‌ها جذاب و لذت‌بخش است. برخلاف اسباب‌بازی‌های پلاستیکی که تنها مدتی کوتاه سروصدا به پا می‌کنند و بعد از آمدن فناوری جدید فراموش می‌شوند، اسباب‌بازی چوبی همیشه ماندگار است و همواره همه کودکان را به وجود خواهد آورد.

ارزان و به‌صرفه

شاید زمانی که پا به بازار می‌گذارید، تعداد زیادی اسباب‌بازی پلاستیکی پیدا کنید که به نسبت اسباب بازی های چوبی ارزان‌تر هستند. به یاد داشته باشید که اسباب‌بازی‌های پلاستیکی معمولا عمر کوتاهی دارند و شما باید در دوران کودکی فرزند خود هزینه بالایی برای خرید آن‌ها بپردازید. درحالی‌که اسباب‌بازی چوبی یک وسیله بازی همیشگی است. علاوه بر این شما می‌توانید از چوب اسباب‌بازی‌های دست‌ساز جذابی بسازید و کودکتان را با آن‌ها هیجان‌زده کنید. حتی می‌توانید خود او را نیز در این ماجرا شریک کرده و از این طریق به رشد خلاقیت و مهارت‌های دیگر او کمک کنید.

مناسب برای همه سنین

اسباب بازی های چوبی برای نوزادان، کودکان و حتی بزرگ‌سالان جذاب هستند. این اسباب‌بازی‌ها را می‌توانید برای یاد دادن مسائل مختلف درسی یا تربیتی استفاده کنید. انواع ساده‌تر آن‌ها که اجزای جداشدنی ندارند، دندانی‌های چوبی و جغجغه‌ها را می‌توانید برای نوزاد خود خریداری کنید و نگران سلامت و ایمنی آن‌ها نباشید. این اسباب‌بازی‌ها در عین سادگی دارای تنوع زیادی هستند. یک پازل چوبی یا حتی یک عروسک کوچک چوبی می‌تواند انتخاب مناسبی برای هدیه به دوستان یا تزیین اتاق شما باشد.

سبک و قابل‌حمل

برخی پدر و مادرها به این دلیل اسباب بازی های چوبی را انتخاب نمی‌کنند که تصور می‌کنند این اسباب‌بازی‌ها سنگین هستند و ممکن است بلند کردن آن‌ها یا پرتابشان به کودکان آسیب برساند. این اسباب‌بازی‌ها معمولا از چوب‌های بسیار سبکی ساخته می‌شوند و وزن آن‌ها به نسبت قدرت کودک در هر سن تعیین می‌شود. کودک شما می‌تواند اسباب‌بازی خود را با خود به هر جایی ببرد و هیچ‌گاه از بازی با آن احساس خستگی نکند.

بافت و بوی طبیعی

بافت جذاب و طبیعی پوست بر روی حس لامسه کودکان تاثیرات مثبت زیادی خواهد گذاشت. کودکان دوست دارند که با اسباب‌بازی خود ارتباط برقرار کنند. رنگ‌های طبیعی، بافت جذاب، بوی دل‌انگیز و شکل‌های زیبای این اسباب‌بازی‌ها همه حواس آن‌ها را در طول بازی درگیر خواهد کرد؛ بنابراین کودکان از بازی با این اسباب‌بازی‌ها لذت می‌برند. حتی اگر انتخاب اسباب‌بازی را بر عهده خود آن‌ها بگذارید، از میان اسباب‌بازی پلاستیکی و چوبی با شکل و رنگ‌های تقریباً یکسان، به سراغ اسباب بازی های چوبی خواهد رفت.

این موضوع می‌تواند باعث از بین بردن احساسات منفی در کودکان نیز بشود. در دنیایی که کودکان با انواع وسایل مصنوعی محاصره شده‌اند و در خانه‌های آپارتمانی ارتباط بسیار کمی با طبیعت دارند، داشتن اسباب‌بازی‌هایی از بافت طبیعت برای آن‌ها لذت‌بخش خواهد بود. لمس این وسایل بازی به آن‌ها احساس نزدیکی با طبیعت را القا می‌کند و کودکان را به آرامش می‌رساند. به‌علاوه در علم مدیتیشن نیز ثابت شده است که ارتباط با چوب می‌تواند باعث افزایش آرامش و بهبود شرایط یادگیری برای افراد مختلف شود.

بهبود روابط کودکان

بازی‌های کامپیوتری و اسباب‌بازی‌های پرنقش‌ونگار پلاستیکی معمولا اسباب‌بازی‌هایی انفرادی هستند. حتی اگر بچه‌ها از آن‌ها برای بازی‌های گروهی استفاده کنند نیز درنهایت به‌صورت تک‌نفره بازی را ادامه خواهند داد. ماهیت اسباب بازی های چوبی گروهی است. چراکه این اسباب‌بازی‌ها اغلب ساده هستند و بچه‌ها در کنار یکدیگر می‌توانند با مهارت و خلاقیت خود دنیایی جذاب با آن‌ها برای خود بسازند. بازی با این اسباب‌بازی‌ها به کودکان یاد می‌دهد که چگونه روابط گروهی را مدیریت کنند، با همبازی‌های خود تعامل داشته باشند و حقوق یکدیگر را رعایت کنند.

خواص آنتی باکتریال

چوب دارای خاصیت آنتی باکتریال است و به همین دلیل خیلی دیر کثیف می‌شود و باکتری‌ها را به خود جذب نمی‌کند. این اسباب‌بازی‌ها حتی در فضاهای باز نیز سالم و بهداشتی باقی می‌مانند. برای تمیز کردن آن‌ها نیز نیازی به شست‌وشوی اسباب‌بازی ندارید. تنها کافی است با یک دستمال مرطوب گردوغبار موجود روی دستمال را از بین ببرید تا مطمئن شوید که کودک شما کاملا در امان است.

سخن پایانی

استفاده از اسباب بازی های چوبی تاثیر زیادی در پرورش خلاقیت و مهارت‌های شناختی کودکان دارد. این اسباب‌بازی‌ها بسیار ساده هستند و می‌توانید از آن‌ها برای کودکان در هر سنی استفاده کنید. در مقابل اسباب‌بازی‌های پلاستیکی معمولا از مواد شیمایی ساخته می‌شوند و با زرق‌وبرق و زیبایی خیره‌کننده خود، درب‌های خلاقیت را به روی کودک می‌بندند. البته این تنها دلیل برتری اسباب‌بازی چوبی نیست. در این مطلب دلایل مختلف این موضوع را به‌طور کامل بررسی کردیم. مطمئن باشید که کودک شما از داشتن یک اسباب‌بازی که می‌توان یادگاری به‌یادماندنی برای او باشد، بسیار خوشحال خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه