نکته‌هایی که در زمان خرید اسباب‌بازی دخترانه باید در نظر داشت

چه نوع اسباب‌بازی، مناسب دختران خردسال است؟ شاید این سوال یکی از مهم‌ترین سوالات زوج‌های جوانی است که دختری خردسال دارند. همچنین زمانی که شما قصد خرید یک هدیه برای دختربچه‌ها دارید، با این سوال مواجه خواهید شد. در خرید اسباب‌بازی برای دختران، زیبایی، ایمنی، کیفیت و تعدادی موارد دیگر باید موردتوجه قرار بگیرند. علاوه بر این، شما باید به تفاوت دختران و پسران توجه داشته باشید و در هنگام خرید، آن را لحاظ نمایید. در این مقاله قصد داریم در مورد اسباب‌بازی‌های مناسب برای دختران صحبت کنیم و نکاتی را در این رابطه با شما در میان بگذاریم.

به علایق خاص دختران توجه کنید

همه ما می‌دانیم که کودکان دختر و پسر تا چه حد در علایق، عادت‌ها و رفتار خود متفاوت هستند. والدین باید در تربیت کودکان خود حتما به این تفاوت‌ها توجه کنند و آن‎ها را در روش تربیتی خود لحاظ نمایند. اسباب‌بازی‌ها ازجمله فاکتورهای تربیتی هستند که می‌توانند در شکل‌گیری شخصیت کودکان، بسیار تاثیرگذار باشند. زمانی که برای خرید اسباب‌بازی به یک فروشگاه مراجعه می‌کنید، باید علاوه بر روحیات و علایق خاص فرزند خود، تفاوت‌های بین دختران و پسران را نیز موردتوجه قرار دهید.

یکی از تفاوت‌های مهم، نگاه عاطفی‌تر دختران نسبت به مسائل مختلف است. همین موضوع می‌تواند در انتخاب اسباب‌بازی مناسب برای دخترها بسیار کمک‌کننده باشد. همین نگاه احساسی آن‌هاست که عروسک‌ها را جزو اولویت‌های نخست آن‌ها در انتخاب اسباب‌بازی‌ها قرار داده است. با استفاده از یک کودک عروسکی، دختر خردسال شما می‌تواند رفتارهای احساسی را که مادرش نسبت به او انجام می‌دهد، نسبت به عروسک خود تقلید کند.

از طرفی، دختران معمولا مادران خود را به جهت شباهت‌های بسیاری که بین خود و آن‌ها می‌بینند، به‌عنوان الگوی خود در برخی مسائل در نظر می‌گیرند. به همین جهت است که برای مثال یک لباسشویی اسباب‌بازی برای دختران، بسیار جذاب‌تر است. آن‌ها می‌توانند با چنین اسباب‌بازی‌هایی فضای آشپزخانه‌ای کوچک را برای خود به وجود آورند و به‌طورکلی رفتارهای مادرانه را به تقلید از مادر خود بروز دهند. توجه به تفاوت‌های بین دختران و پسران در هنگام خرید اسباب‌بازی‌ها، باعث می‌شود که کودک دلبند شما رضایت بیشتری از اسباب‌بازی خریداری‎شده از خود نشان دهد.

سوالی که ممکن است اینجا پیش بیاید، این است که آیا تفکیک جنسیتی اسباب‌بازی‌ها اقدام درستی است؟ همان‌گونه که بیان کردیم بین علایق دختران و پسران تفاوت‌هایی وجود دارد. اگر گفته می‌شود که باید برای دختران با توجه به علایق و روحیات آن‌ها اسباب‌بازی‌های خاصی خریداری کرد، یک اقدام معلول است و از تفاوت‌های موجود نشئت می‌گیرد و قرار نیست که اسباب‌بازی‌ها تفاوتی را رقم بزنند. این، علایق معمول هستند که نوع اسباب‌بازی را تعیین می‌کنند. پس تفاوت قائل شدن بین اسباب‌بازی‌های دختران و پسران اقدام درستی خواهد بود.

این نکته نیز گفتنی است که در تفاوت‌های بین اسباب‌بازی‌ها نباید بیش‌ازحد وسواس به خرج داد. برای مثال اگر دختر شما علاوه بر بازی با عروسک‌هایش به بازی با یک تفنگ نیز علاقه نشان می‌دهد و یا پسر شما کمی علاقه‌مند به بازی با عروسک است، هیچ نگرانی وجود ندارد. البته بایست مواظب بود که رفتارهای کودکان، افراطی نشود.

در هنگام خرید اسباب‌بازی، این نکات را فراموش نکنید

با توجه به روحیات و ویژگی‌های اخلاقی دختران، آن‌ها معمولا به برخی اسباب‌بازی‌های خاص تمایل بیشتری نشان می‌دهند. زمانی که شما در یک فروشگاه قصد خرید اسباب‌بازی برای دختر خردسال خود دارید، برخی نکات می‌توانند به کمک شما بیایند تا خرید موفق‌تری داشته باشید، خریدی که دختر نازنین شما را بیشتر سرگرم می‌کند و لبخند بیشتری را روی صورت او به وجود می‌آورد. در این قسمت به این نکات کمک‌کننده اشاره می‌کنیم:

به کیفیت اسباب‌بازی توجه کنید

این نکته، جدا از آن مسئله است که در خرید هر چیزی باید کیفیت آن را موردتوجه قرار دهیم. ما با توجه به روحیات و علایق دختران به کیفیت اسباب‌بازی اشاره می‌کنیم. اگر توپ یک پسربچه، سوراخ و یا تفنگ او خراب شود، شما می‌توانید به‌راحتی توپ یا تفنگ دیگری را برای او خریداری نمایید؛ اما برخی از اسباب‌بازی‌ها فراتر از یک وسیله سرگرمی هستند. عروسکی که برای دختر خردسال خود خریداری می‌کنید، می‌تواند پس از مدتی به دوستی وفادار برای او تبدیل شود، دوستی که دختر شما اصلا دوست ندارد آن را از دست بدهد. به همین جهت کیفیت و ماندگاری آن اسباب‌بازی اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند.

به رنگ اسباب‌بازی توجه داشته باشید

دختران نگاهی لطیف و عاطفی‌تر نسبت به پسران دارند. به همین جهت ظاهر اسباب‌بازی‌ها برای آن‌ها اهمیت بالایی دارد. رنگ اسباب‌بازی ازجمله ویژگی‌هایی است که بسیار به چشم می‌آید. استفاده از رنگ‌هایی که موردعلاقه دختر شما هستند، می‌تواند در دوست‌داشتنی‌تر شدن آن اسباب‌بازی برای دختران، بسیار موثر عمل کند.

سن کودک مسئله مهمی است

دختر خردسال شما ویژگی‌های دخترانه‌ای دارد و این موضوع در نوع اسباب‌بازی‌های مناسب و موردعلاقه او نقش دارد؛ اما سن کودک را نیز باید موردتوجه قرار دهید. علایق یک دختر خردسال 8 ساله می‌تواند با علایق کودکی 4 ساله کاملا متفاوت باشد. به‌علاوه، محدودیت‌هایی در این رابطه وجود دارد. برای مثال بهتر است که دختران خردسال کوچک‌تر از اسباب‌بازی‌هایی که ابعاد کوچکی دارند، استفاده نکنند زیرا امکان بلعیدن آن‌ها وجود دارد. همچنین استفاده از اسباب‌بازی‌های آموزشی نیز باید کاملا متناسب با سن کودک باشد.

سلیقه دختر دلبندتان را فراموش نکنید

شاید در خرید یک توپ، سلیقه کودک آن‌چنان اهمیت نداشته باشد؛ اما زمانی که از اسباب‌بازی‌های مربوط به آشپزخانه یا عروسک‌ها که از اسباب‌بازی‌های موردعلاقه دختران هستند صحبت می‌کنیم، سلایق می‌توانند متفاوت باشند. اندازه، حالت و به‌طورکلی ظاهر اسباب‌بازی باید به شکلی باشد که کودک شما را به سمت خود جلب نماید. اگر تمام نکات مربوط به خرید اسباب‌بازی برای دختران را موردتوجه قرار دهید، اما کودک شما آن اسباب‌بازی را دوست نداشته باشد، رعایت آن نکات، بیهوده خواهد بود. در ابتدا اسباب‌بازی باید فارغ از هر مسئله دیگری، موردعلاقه کودک باشد.

چند اسباب‌بازی پیشنهادی برای دختر دلبندتان

درعین‌حال که دختران از ویژگی‌های اخلاقی متفاوتی نسبت به پسران برخوردارند، گستره علایق آن‌ها نیز بسیار وسیع و متنوع است. از طرفی، برخی از اسباب‌بازی‌ها که از آن‌ها به‌عنوان اسباب‌بازی‌های خنثی یاد می‌شود، در بین پسران و دختران مشترک هستند. با توجه به این دو موضوع، در اینجا به تعدادی از اسباب‌بازی‌های مناسب دختران اشاره می‌کنیم:

لوازم‌خانگی

این نوع اسباب‌بازی‌ها علاوه بر ایجاد سرگرمی، می‌توانند در ایجاد و پرورش مهارت‌ها در دختران نقش داشته باشند. لوازم‌خانگی، از آن دست از اسباب‌بازی‌ها هستند که دختران علاقه بسیاری به آن‌ها دارند، زیرا می‌توانند با استفاده از آن‌ها حرکات و رفتار مادر خود را تقلید نمایند. به نظر می‎رسد این موضوع، بسیار برای دختران خردسال خوشایند و لذت‌بخش است.

لوازم نقاشی

لوازم نقاشی مثال بارزی از اسباب‌بازی‌هایی هستند که می‌توانند همراه با سرگرمی، چیزی به کودک آموزش دهند. اسباب‌بازی‌هایی ازاین‌دست نقش مهمی در یادگیری کودک دارند. کودکان می‌توانند با استفاده از لوازم نقاشی هر چیزی را که تصور می‌کنند، به نمایش بگذارند. این اسباب‌بازی‌ها می‌توانند در ایجاد زمینه هنر نقاشی در کودکان، بسیار موثر عمل کنند.

عروسک‌ها

عروسک‌ها می‌توانند نقش یک دوست، خواهر یا برادر را برای دختران خردسال بازی کنند. کودکان با عروسک‌های خود داستان‌سرایی می‌کنند، از آن‌ها مراقبت می‌کنند، به آن‌ها غذا می‌دهند و در یک‌کلام با آن‌ها زندگی می‌کنند. عروسک‌های خاصی مانند عروسک‌های انگشتی می‌توانند در ارتقای مهارت‌های اجتماعی کودکان نقش مهمی ایفا کنند.

خمیر بازی

خمیر بازی ازجمله اسباب‌بازی‌های خنثی است که هم دختران و هم پسران به آن علاقه زیادی نشان می‌دهند. خمیر بازی این امکان را به کودک می‌دهد که هر آنچه فکر می‌کند را به جهان ملموس بکشاند. این نوع اسباب‌بازی در خلاقیت کودکان نقش مهمی دارد. به‌علاوه استفاده از خمیر بازی در ارتقا و پرورش مهارت‌های حرکتی کودک بسیار موثر است.

سخن پایانی

برخی خانواده‌ها تصور می‌کنند که خرید پرتعداد اسباب‌بازی‌ها اقدام درستی است و به کودک حق انتخاب می‌دهد؛ اما زمانی که شما می‌توانید این حق انتخاب را در هنگام خرید اسباب‌بازی به کودک خود دهید، نیازی به اسباب‌بازی‌های پرتعداد نخواهد بود. به‌علاوه، اسباب‌بازی‌ها می‌توانند در ایجاد خاطرات دل‌نشین برای کودک نقش داشته باشند، خاطراتی که دختر خردسال شما می‌تواند تا سال‌ها همراه خود داشته باشد و با آن‌ها زندگی کند. پس چه‌بهتر که به جای خرید پرشمار اسباب‌بازی‌ها، بدون توجه به سلیقه کودک، اسباب‌بازی‌ها را مطابق با علاقه کودک خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه