مهارت‌هایی که کودکان از بازی‌های لگو یاد می‌گیرند

لگوها یکی از آموزنده‌ترین بازی‌هایی هستند که می‌توان در اختیار کودکان قرار داد. از بین تمام اسباب‌بازی‌هایی که در طول چند دهه گذشته کودکان را سرگرم کرده‌اند، می‌توان لگوها را یکی از ماندگارترین‌ها دانست. لگوها مجموعه‌ای از قطعات اسباب‌بازی هستند که با کنار هم قرار دادن آن‌ها کودک می‌تواند برای ساعت‌ها سرگرم شده و سازه‌های مختلف را ایجاد کند. اما لگو تنها برای سرگرمی و مهارت ساخت و طراحی کودک نیست بلکه مهارت‌های دیگری را نیز به کودکان دلبند ما می‌آموزد که در این مطلب قصد داریم به برخی از آن‌ها اشاره کنیم. اما شاید این فهرست چندان هم کامل نباشد. بنا به تجربه، شما به‌عنوان پدر یا مادر احتمالاً مهارت‌های دیگری را که فکر می‌کنید کودکتان از بازی لگو یاد گرفته است، می‌توانید به این فهرست اضافه کنید

خلاقیت و قدرت تفکر خلاق

احتمالاً اولین و بدیهی‌ترین مهارتی که به ذهن ما می‌رسد، این است که کودک می‌تواند از طریق بازی لگو خلاقیت خود را تقویت کند. برخی از کودکان با این بازی ساختمان درست می‌کنند، برخی ماشین، برخی درست کردن ربات‌ها را ترجیح می‌دهند و گاهی ممکن است کودک بخواهد با قطعات لگو یک حرف یا کلمه را روی زمین بنویسد. حتی کتابچه‌های راهنمایی نیز در این زمینه به چاپ رسیده‌اند که در آن‌ها ایده‌هایی برای خلاقیت بیشتر در بازی با لگو بیان شده است. البته همیشه می‌توانید از اینترنت هم کمک بگیرید! بنابراین از تمام پتانسیل‌های موجود استفاده کنید تا با ساخت اشکال و سازه‌های جدید، خلاقیت کودک خود را کمی قلقلک بدهید!

تقویت مهارت کار گروهی

مزیت لگو این است که کودک می‌تواند آن را به تنهایی بازی کند یا با دوستانش نیز به اشتراک بگذارد. در صورتی که بچه‌ها دو یا چند نفره این بازی را انجام بدهند، یاد می‌گیرند که ایده‌های خود را با یکدیگر مطرح کرده و کار را به صورت تیمی جلو ببرند. البته گاهی اوقات نیز کودکان به صورت تیمی عملکرد چندان خوبی از خود نشان نمی‌دهند! اما به مرور زمان یاد می‌گیرند که بدون همکاری بازی نمی‌تواند پیش برود و هیچ‌کس هم دوست ندارد با کودکان غرغرو و لجباز بازی کند!

مهارت حل مسئله

این که کودک بارها و بارها سعی می‌کند برج‌های بلند با لگو بسازد و هر بار ساختمانش فرو می‌ریزد، درسی به کودک می‌دهد. او با فکر کردن به این که چطور چیزی را که می‌خواهد بسازد، یاد می‌گیرد که تسلیم نشده و راه‌حلی برای مشکلش پیدا کند. این دقیقاً چیزی است که هر فردی باید در کودکی یاد گرفته باشد و به‌عنوان یک مهارت حیاتی برای زندگی اجتماعی، از آن در بزرگ‌سالی استفاده کند.

کودکان در حال بازی لگو

منظم بودن و سازمان‌دهی

قطعات هزار تکه لگو می‌توانند در کف خانه یا اتاق بچه‌ها پخش شده و به کابوسی برای والدین تبدیل شوند. اما کودک به مرور یاد می‌گیرد که اگر لگوهایش را جمع نکند، ممکن است با پا گذاشتن روی آن‌ها آسیب ببیند یا باعث شکستن لگوها شود. مهارت سازمان‌دهی و نظم دادن یکی از مهارت‌هایی است که کودکان بعد از سروکار داشتن با لگوها به آن پی می‌برند.

طراحی و معماری

چه تعداد از بزرگ‌ترین معمارهای دوره ما از بازی با همین لگوها به معماری و طراحی علاقه‌مند شده‌اند؟ بچه‌ها بدون شک اولین چیزهایی که با لگو می‌سازند، خانه و برج‌های بلند است. یاد گرفتن طراحی‌های پیچیده‌تر و نیازمند تفکر به مرور زمان توسط کودک انجام می‌شود و شما بعد از مدتی از مهارت طراحی و معماری کودک خود شگفت‌زده خواهید شد!

داستان‌سرایی

بچه‌ها از دل هر چیزی یک داستان بیرون می‌آورند. تخیلات آن‌ها مرزی ندارد و همیشه در حال پرواز است. وقتی یک خانه با لگو برایشان می‌سازی، می‌پرسند که این خانه برای چیست؟ چه کسی در آن زندگی می‌کند؟ چرا اینجا است؟ و خیلی سؤالات دیگر. شما از همین طریق می‌توانید بفهمید که کودک شما به داستان‌سرایی و قصه‌گویی تمایل دارد و آماده است که تخیلات او را بال‌وپر بدهید یا حتی می‌توانید داستان‌های آموزنده در کنار بازی با لگو برای آن‌ها تعریف کنید تا مهارت‌های فردی بیشتری را به او آموزش بدهید.

تقویت مهارت‌های حرکتی

کودکان زیر 7 سال به‌طور شگفت‌انگیزی با کمک لگو می‌توانند مهارت‌های حرکتی خود را ارتقا دهند. آن‌ها با دستان کوچکشان لگوها را کنار هم قرار می‌دهند و به‌سرعت آن‌ها را جدا می‌کنند بدون آن‌که به ناخن‌هایشان آسیب بزنند! حتی ممکن است متوجه شده باشید که وقتی یک دیوار یا خانه می‌سازند، مدام به دور آن می‌چرخند یا از روی آن می‌پرند. این یعنی کودک شما ازنظر حرکتی و انجام حرکات ظریف با دستان خود در حال پیشرفت بزرگی است!

یاد گرفتن شمارش یا رنگ‌ها

لگوها رنگ‌های مختلفی دارند. وقتی با کودک بازی می‌کنید می‌توانید در حین انجام آن رنگ‌ها را نیز به او بیاموزید. یا حتی می‌توانید لگوها را روی زمین ریخته و یکی‌یکی در جعبه قرار داده و هم‌زمان تعداد آن‌ها را بشمارید تا کودک با اعداد و مهارت شمردن بیشتر آشنا شود. یادگیری در حین بازی یکی از بهترین و ماندگارترین روش‌ها برای آموزش کودک است. پس منتظر پیش‌دبستانی یا مهد کودک نباشید! از همین حالا با کمک لگوها شمردن و شناخت رنگ‌ها را به کودک خود بیاموزید.

رشد عاطفی

در طول بازی با لگو، کودک مهارت‌های مختلفی را در رابطه با حل مسئله فرامی‌گیرد. وقتی احساس می‌کند پازل منطقی نیست، ناامید می‌شود. اما هنگامی که تصمیم می‌گیرد به ساخت ادامه بدهد، می‌آموزد که چگونه احساسات خود را بپذیرد و بر آن‌ها غلبه کند. سپس وقتی بازی خود را تکمیل کرد، می‌تواند حس رضایت و موفقیت را تجربه کند. این موارد نشانه‌هایی از رشد عاطفی کودک شما هستند.

لگو بازی است که به غوطه‌ور شدن کودک در تخیلاتش کمک می‌کند. خیلی‌ها لگو را یکی از راه‌های غیررسمی برای یادگیری، افزایش انگیزه و مهارت‌های ریاضی و طراحی کودک می‌دانند. به‌علاوه پدر و مادر نیز در کنار کودک می‌توانند رشد کنند، مهارت‌های مهندسی خود را تقویت کنند، بیشتر قصه‌گویی کنند و هر فرصتی را غنیمت بشمارند تا با کمک بازی به کودکشان آموزش‌های اساسی را منتقل کنند. آموزش‌هایی مثل کنترل احساسات، غلبه بر ناامیدی، کار گروهی، حل مسئله، مهارت‌های ریاضی و مهندسی و بسیاری موارد دیگر که همگی با کمک بازی لگو میسر شده‌اند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه