معرفی بازی Jenga-B (جنگا)

بازی جنگا که در ایران به بازی برج هیجان مشهور است، یکی از شناخته‌شده‌ترین بازی‌های جهانی است که می‌تواند برای همه افراد در تمام سنین جالب باشد. جنگا از تعدادی بلوک چوبی تشکیل شده است که بر روی هم چیده می‌شوند و شرکت‌کنندگان باید یک به یک، بلوک‌ها را برداشته و مجدد بر روی این برج بگذارند به طوری که برج فرو نریزد. این بازی نیازمند به قدرت تفکر خلاق است تا بتوانیم بلوک‌ها را به درستی جابه‌جا کنیم تا برج ما فرو نریزد. مولفه دیگری که می‌تواند در این بازی علاوه بر تفکر و ذکاوت دخیل باشد، شانس است.

تاریخچه بازی جنگا

بازی جنگا توسط لسلی اسکات (Leslie Scott) بر اساس یک بازی که در دوران کودکی و در اوایل دهه 1970 همراه خانواده خود انجام می‌داد، طراحی شده است. آن‌ها این بازی را با بلوک‌های چوبی که خانواده او از یک کارخانه چوب‌بری در غنا خریداری می‌کردند، انجام می‌دادند. نام این بازی از کلمه سواحیلی به معنای ساختن گرفته شده است. این بازی در حدود یک سال به یک بازی شناخته شده در سطح جهان تبدیل شد. در سال 2020 بازی جنگا به تالار مشاهیر اسباب بازی‌های ملی اضافه شد.

اساس بازی جنگا و آن‌چه برای بازی نیاز داریم

این بازی از 48، 51 و یا 54 مکعب تشکیل شده است و باید برجی سه در سه که در 16، 17 و یا 18ردیف، براساس تعداد مکعب‌ها، ساخته می‌شود، تشکیل داد تا بازی شروع شود. اگر مکعبی را از دست داده‌اید نگران نباشد، باز هم می‌توانید با آن‌چه که دارید به انجام این بازی بپردازید. ناگفته نماند این مکعب‌ها به طریقی کاملا نامحسوس با هم تفاوت دارند که این تفاوت می‌تواند در ضخامت، طول، عرض و یا وزن باشد، تا بازی با هیجان بیش‌تری پیش برود و احتمال واژگونی برج افزایش پبدا کند.

روش بازی جنگا به صورت کلاسیک

برج را برپا کنید، بلوک‌های هر ردیف باید 90 درجه با نوع چیدمان بلوک‌های ردیف قبل اختلاف داشته باشد، به زبان ساده‌تر یک ردیف افقی و یک ردیف عمودی بلوک‌ها را بچینید. پس از قرار دادن تمام بلوک ها و ساخت برج از استحکام و درست قرار گرفتن بلوک‌ها بر روی هم اطمینان حاصل کنید تا طوری چیده شده باشند که سطحی صاف در اطراف آن پدید آمده باشد. تعدادی حریف برای خود دست و پا کنید. این بازی شاید حتی یک نفره هم قابل انجام باشد اما با وجود دوستان حتما هیجان بازی را نیز حس خواهید کرد.

یک نفر را به عنوان شروع‌کننده بازی انتخاب کنید و اگر به توافق نمی‌رسید آن شخص می‌تواند کسی باشد که برج را چیده است. بازی را شروع کنید و به ترتیب یکی از بلوک‌ها را برداشته و در بالای برج قرار دهید و سعی کنید مرتب بچینید تا استحکام برج حفظ شود. آنقدر بازی را ادامه دهید تا برج فرو بریزد و کسی که برج در نوبت او ریخته است بازنده بازی شناخته می‌شود. نکته جالب همین‌جاست این بازی یک برنده ندارد بلکه یک بازنده دارد و باقی شرکت‌کنندگان اگر بیش‌از یک نفر باشند، همگی برنده بازی هستند.

ترفند‌هایی که به شما در بازی جنگا کمک خواهد کرد

 • صبور و با حوصله رفتار کنید. در بازی جنگا عجله نداشته باشید و وقتی نوبت به شما رسید با احتیاط شروع به کشیدن بلوکی که در طرفین قرار دارد کنید و از روبه‌رو تا مجبور نشدید بلوک‌ها را برندارید، چراکه تسلط شما به برداشتن بلوک به‌خصوص از سمت راست بیش‌تر خواهد بود.
 • بلوک‌های آسان را انتخاب کنید و به دنبال بلوک‌هایی که سست شده‌اند باشید تا خارج کردنشان راحت‌تر باشد. بیش‌تر به سراغ بلوک‌های میانی بروید و از بلوک‌های خارجی کم‌تر بردارید، در این صورت تعادل برج بیش‌تر حفظ خواهد شد.
 • برای شروع و در اوایل بازی بلوک‌ها را از قسمت بالایی و یا پایینی برندارید و از اواسط برج بلوک خود را انتخاب کنید. برداشتن بلوک های پایینی برج را از تعادل خارج می‌کند و بلوک‌های ردیف بالا ممکن است آنقدر سست باشند که بلوک‌های دیگر نیز با آن‌ها خارج شوند.
 • در این بازی باید سعی کنید برج را نفر بعد از شما بریزد، دراین صورت اگر می‌توانید با حرکتی حساب‌شده تعادل برج را کم کنید تا در گام بعدی و توسط حریف فرو بریزد.

قوانین بازی جنگا

 1. شرکت‌کنندگان تنها باید از یک دست برای برداشتن و قرار دادن بلوک‌ها در بالای برج استفاده کنند و اجازه نخواهند داشت از دست دیگر برای نگه داشتن برج استفاده کنند.
 2. شرکت‌کنندگان برای حرکت اول اجازه برداشتن بلوک از ردیف آخر یا بالایی برج را ندارند.
 3. در بازی حرفه‌ای اصطلاح (دست به مهره حرکت) صدق می‌کند و شخص اجازه عوض کردن انتخاب خود را ندارد؛ اما در مراحل آماتور و یا بازی کودکان، بازیکن می‌تواند بعد از صاف کردن بلوک، انتخاب دیگری داشته باشد.
 4. برای اجرای دوباره بازی، بازیکنی که برج را ریخته است باید برج را دوباره سرهم کند.

بازی‌های دیگری که می‌توان با بازی جنگا انجام داد

این بازی از بلوک‌های شبیه به هم ساخته شده است و می‌توان بازی‌های دیگری نیز با آن‌ها ابداع کرد. این دیگر به قدرت ذهنی شما بسته است و با خیال‎پردازی و تفکر می‌توانید بازی‌های جدیدی انجام دهید که به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم؛ اما باز هم تاکید بر این است که خود را محدود به آن‌چه می‌خوانید نکنید.

 • انجام بازی جنگا با تاس

طبق مراحل قبل برج چیده می‌شود و در این نوع از بازی شرکت کننده حق انتخاب ندارد و بلوکی که باید از برج خارج کند توسط تاس‌ریزی مشخص می‌شود. به این صورت که بازیکن دو تاس را می‌ریزد و جمع عددی که تاس نشان می‌دهد، همان بلوکی است که باید توسط او بیرون کشیده شود. این صورت از بازی هیجان بیش‌تری خواهد داشت اما شاید تفکر و هوش فیزیکی را آن‌طور که باید تقویت و فعال نکند.

 • بازی لگو با بلوک‌ها

می‌توان از بلوک‌های بازی جنگا به عنوان لگو استفاده کرده و با آن‌ها اشکال متفاوتی ساخت و از این کار ساعت‌ها لذت برد و در کنار آن استعداد هنری خود را نیز افزایش داد.

 • دومینو

بلوک‌های جنگا وسیله مناسبی برای ساختن و تشکیل یک دومینو است که آن‌هم به استعداد شما در زمینه ساخت و ساز و دقت در فاصله‌گذاری شما برمی‌گردد تا یم دومینو خوب با ریزش عالی داشته باشید.

 • بازی جرئت و یا حقیقت هم‌زمان با بازی جنگا

اگر تمایل به این کار داشتید می‌توانید بر روی بلوک‌های جنگا کلمات جرئت و حقیقت را بنویسید و سپس برج را تشکیل دهید و به همان ترتیب مشخص شده بازی را شروع کنید. بلوکی را که به صورت انتخابی برمی‌دارید، می‌خوانید. یکی از گزینه‌های جرئت و یا حقیقت به شما افتاده است و حریفان می‌توانند در مورد سوالی که باید جواب دهید و یا کاری که باید انجام دهید، تصمیم بگیرند.

نکات جالب توجه در مورد بازی جنگا

 • بازی جنگا و آموزش ریاضی به کودکان

معلمان می‌توانند با بلوک‌های بازی جنگا اعمال ساده ریاضی مانند شمارش، جمع، تفریق و… را به کودکان به زبان ساده و همراه با بازی و سرگرمی آموزش دهند.

 • برگزاری مسابقات رکورد بازی جنگا

همه ساله در کشور‌های زیادی همچون انگلستان، آمریکا و … مسابقات رکوردشکنی جنگا برگزار می‌شود و حتی انجام این مسابقات به صورت دانش‌آموزی نیز صورت می‌پذیرد. در این مسابقات برنده کسی است که بیش‌ترین قطعات از بلوک‌های جنگا را روی هم بچیند. تا به امروز یک پسر به نام آلدین مکسول توانسته رکوردار چیدن بیش‌ترین تعداد از بلوک‌های جنگا به تعداد 1400 بلوک باشد. او امیدوار است رکورد خود را در سال 2023 بشکند.

 • تحول تعداد بلوک‌ها از 48 به 54

وقتی برای اولین بار این بازی توسط لسلی اسکات عرضه شد، تعداد بلوک‌ها 48 عدد بود. بعد از گذشت چند سال و بدون هیچ دلیل مشخصی تعداد از 48 به 54 افزایش یافت. علت این کار را خود لسلی هم نمی‌دانست و او فقط مطمئن بود این کار هیجان بازی را افزایش خواهد داد.

چه مهارت‎‌هایی با انجام بازی جنگا تقویت می‌شود

 • بازی جنگا و تقویت مهارت مهندسی سازه

این بازی بر اساس یک برج و جابه‌جایی قطعات آن شکل گرفته است و بازیکنان باید همواره به دنبال بهترین قطعه برای حرکت باشند تا تعادل برج محفوظ بماند در این صورت آن‌ها ناخواسته تفکرشان را به سمت مهندسی سازه حرکت می‌دهند و در ذهن خود به محاسبه و سنجش موقعیت قطعات می‌پردازند تا بهترین انتخاب و نتیجه را داشته باشند.

 • قدرت و توانایی مدیریت هیجان با انجام بازی جنگا

این بازی باید در نهایت آرامش و بدون هیچ خطایی صورت پذیرد و همین مساله به توانایی حفظ هیجان کمک می‌کند. شخص باید به دور از هیجانات درونی و استرس انتخابی درست و سپس حرکتی حساب‌شده و بدون لرزش انجام دهد.

 • بازی جنگا و هماهنگی چشم و دست در کودکان

انجام بازی جنگا توسط کودکان و در سنین پایین و تکرار آن موجب می‌شود کودک بین آن‌چه که می‌بیند و آن‌چه که می‌خواهد با دست انجام دهد هماهنگی برقرار کند و این توانایی در آینده موجب انجام کار‌ها با ظرافت و دقت بیش‌تر توسط کودکان می‌شود.

 • یادگیری رفتار اجتماعی توسط کودک

علاوه بر تمام آن‌چه گفته شد این بازی یک بازی گروهی است و موجب ایجاد ارتباطی سازنده، تجربه برد و باخت توسط کودک و یاد‌گیری رفتار صحیح توسط او در شرایط مختلف و اعتماد به نفس او می‌شود.

کلام آخر

بازی جنگا یک بازی بسیار مشهور و شناخته شده جهانی و بدون محدودیت سنی و مناسب برای همگان است. این بازی هیجان زیادی با خود به خانه شما خواهد آورد و برای ایجاد ارتباطی صحیح با کودکانتان نیز بسیار کاربردی خواهد بود. این بازی را برای حفظ آرامش، گذراندن ساعاتی به دور از استرس زندگی‌های روزمره و گذراندن وقت در کنار خانواده بدون استفاده از تکنولوژی، حتما امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه