بازی‌های مناسب کودک سه ساله

بازی‌های مناسب کودک سه ساله

به نظر می‌رسد که انرژی کودکان سه ساله به یک منبع بی‌انتها متصل است که هرگز تخلیه نمی‌شود. اما می‌توان از این انرژی بی‌پایان آن‌ها در راستای رشد ذهنی و حرکتی‌شان استفاده کرد. این هدفی است که تنها از طریق بازی کردن با این کودکان می‌توان به آن دست یافت. شما می‌توانید در حین بازی کردن، انرژی کودک سه ساله خود را به‌درستی هدایت کرده و از آن برای آموزش مسائل جدید استفاده کنید. در این مقاله می‌خواهیم بهترین بازی‌هایی را که می‌توانید با یک کودک سه ساله انجام دهید، به شما آموزش دهیم.

بازی‌های مناسب کودک سه ساله باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

 • خلاقانه باشند

کودکان سه ساله دانشمندان، کاشفان، مخترعان و خالقان بسیار فوق‌العاده‌ای هستند. آن‌ها می‌توانند از هرچه می‌شنوند و یا هرچه می‌بینند، در ذهن خود یک تصویر بسازند و حتی تا مدت‌ها با این تصویر خیالی زندگی کنند. آن‌ها به‌طور دائم در حال کاوش دنیای اطرافشان هستند و سعی می‌کنند که با شناخت این دنیا، نقش خود را در آن دریابند. به همین دلیل بهترین بازی برای این گروه سنی، بازی‌هایی است که به قوه تخیل کودکان اجازه پرواز بدهد.

 • به رشد مهارت‌های مهم کمک کنند

هرروزه شاهد ظهور تعداد زیادی از اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های مناسب کودک سه ساله هستیم. دلیل این موضوع، سرگرم کردن این کودکان و کمک به آن‌ها در ایجاد مهارت‌های حیاتی است. در زمان خرید اسباب‌بازی برای کودکان سه ساله باید به دنبال مواردی باشید که مهارت و حافظه بچه‌ها را به چالش بکشد.

همچنین باید به آن‌ها کمک کند تا بتوانند اصول اولیه مانند قواعد زبانی و شمارش را یاد بگیرند. در کنار این‌ها این اسباب‌بازی‌ها باید به رشد مهارت‌های حرکتی کودک نیز کمک کنند. بازی‌ها به کودکان سه ساله کمک می‌کنند تا مهارت درک مطلب خود را تقویت کرده و قوانین را یاد بگیرند.

 • تا حد امکان ساده باشند

ذهن یک کودک سه ساله هنوز برای درک پیچیدگی‌های موجود در برخی بازی‌ها رشد پیدا نکرده است. بنابراین باید سعی کنید که تا حد امکان بازهای ساده را با او انجام دهید. همچنین به یاد داشته باشید که کودکان در این سن بیشتر دوست دارند که با افراد وقت بگذرانند و معمولا علاقه کمتری به ابزارها و وسایل نشان خواهند داد. بنابراین نقش شما در بازی بسیار اهمیت دارد.

با کودک سه ساله خود چه بازی‌هایی را انجام دهیم؟

 • خانه خود را تبدیل به شهربازی کنید

کودکان سه ساله معمولا تمایلی به ماندن در خانه ندارند و دوست دارند همواره در محیط بیرون خانه انرژی خود را تخلیه کنند. اما زمانی که هوا بارانی است و یا دمای پایینی دارد، نمی‌توان کودکان را به بیرون از منزل برد. البته اگر باران ملایم است و نم‌نم می‌بارد، می‌توانید کودک خود را برای برقراری ارتباط بهتر با طبیعت برای قدم زدن در زیر باران به بیرون ببرید.

اگر می‌خواهید در خانه بمانید، باید محیط خانه خود را به یک شهربازی برای کودکتان تبدیل کنید. برای این کار می‌توانید با استفاده از بالشتک‌ها، پتو یا ملافه، میزها و صندلی‌ها مسیری از موانع را بسازید و از کودک خود بخواهید که برای رسیدن به یک نقطه این موانع را پشت سر بگذارد. به‌این‌ترتیب می‌توانید مهارت‌های او را در برخورد با مشکلات تقویت کنید. همچنین به رشد مهارت‌های حرکتی او نیز کمک خواهید کرد.

 • با کودک خود کتاب بخوانید

شاید نشستن پشت یک میز و کتاب خواندن با یک کودک سه ساله کار خنده‌داری به نظر برسد. زیرا این بمب انرژی هرگز سر جای خود نخواهد نشست. پس اگر می‌خواهید کودک خود را به کتاب خواندن علاقه‌مند کنید باید برای او قصه بگویید و نمایش اجرا کنید. برای این کار می‌توانید از عروسک‌های کودکتان استفاده کرده و به هریک نقشی از داستان را بدهید. همچنین می‌توانید کودک سه ساله خود را نیز به‌عنوان یکی از شخصیت‌های اصلی درگیر داستان کنید. از کودک خود بخواهید که او روایتگر داستان باشد. به‌این‌ترتیب به رشد تخیل و دایره واژگان او کمک خواهید کرد.

 • همراه کودک سه ساله خود آشپزی کنید

کودکان سه ساله عاشق آشپزی هستند. به همین دلیل می‌توانید آن‌ها را در این کار مشارکت دهید. برای آن‌ها یک صندلی یا جعبه محکم تهیه کنید که روی آن بایستند. سپس حین اینکه کارهای خود را انجام می‌دهید، وظایفی را نیز به او محول کنید. می‌توانید با کودک خود کیک درست کنید و یا ساندویچ‌های شکلی بسازید.

 • بادکنک بازی

یکی از هیجان‌انگیزترین بازی‌ها برای کودکان سه ساله، بازی با بادکنک است. شما می‌توانید بادکنک‌های زیادی را باد کرده و از کودک خود بخواهید که با نشستن بر روی آن، بادکنک را بترکاند. همچنین می‌توانید بادکنک را به هوا بیندازید و از کودک خود بخواهید تا تلاش کند که بادکنک به روی زمین نیفتد. به‌این‌ترتیب می‌توانید مهارت‌های حرکتی کودک سه ساله خود را تقویت کرده و هماهنگی میان اعضای مختلف بدن او را تقویت کنید.

 • پانتومیم یا بازی حیوان را حدس بزن

یکی دیگر از بازی‌های موردعلاقه کودکان در این سن، پانتومیم است. پانتومیم یک بازی فکری و حرکتی است که می‌تواند دایره شناختی کودک شما را گسترش دهد. در ابتدای این بازی باید موضوع کلمات را مشخص کنید. به‌علاوه باید تا حد امکان موضوعات و کلمات را ساده انتخاب کنید. می‌توانید در طی بازی وانمود کنید که یک حیوان هستید و با تقلید صدا یا حرکات آن حیوان، از کودک خود بخواهید که حیوان را حدس بزند. همچنین می‌توانید یک آهنگ پخش کرده و از کودک خود بخواهید که در طی پخش آهنگ، حرکت‌های یک حیوان را تقلید کند. به‌محض قطع شدن آهنگ باید کودک در یک حالت مخصوص متوقف شده و شما حدس بزنید که او در حال تقلید چه حیوانی بوده است.

 • شکار رنگ‌ها

برای اینکه بتوانید کودک سه ساله خود را با رنگ‌ها آشنا کنید می‌توانید بازی شکار رنگ‌ها را با او انجام دهید. برای انجام این بازی می‌توانید یک سبد از توپ‌های رنگارنگ را جلوی او قرار داده و از او بخواهید تا توپ‌های هم‌رنگ را در داخل سبدی بریزد که برچسبی به همان رنگ بر روی آن چسبانده شده است. برای هیجان‌انگیزتر شدن بازی می‌توانید سبدها را در فاصله‌ای کمی دور قرار داده و از کودک بخواهید تا سعی کند توپ‌ها را به داخل سبد پرتاب کند.

همچنین می‌توانید یک رنگ را انتخاب کرده و از کودک خود بخواهید که همه وسایل موجود در محیط با آن رنگ را به شما نشان داده و نام آن‌ها را نیز بگوید. به‌این‌ترتیب مهارت‌های صحبت کردن کودک و دایره لغات او نیز پرورش پیدا خواهد کرد.

 • بازی با رنگ‌ها

این نوع بازی هرچند ممکن است آشفتگی زیادی به همراه داشته باشد، اما برای یک کودک سه ساله بسیار هیجان‌انگیز است. بازی با رنگ‌ها می‌تواند خلاقیت کودک شما را افزایش داده و مهارت‌های او را در شناخت رنگ‌ها تقویت کند. برای این کار حتما باید از رنگ‌های قابل شستشو استفاده کرده و مراقب باشید که رنگ‌ها برای پوست، چشم و دیگر اعضای بدن کودک کاملا ایمن هستند.

اگر فضای کافی در بیرون از منزل دارید، می‌توانید در زمانی که هوا مساعد است کودک خود را به بیرون از منزل برده و با او روی لباس‌های کهنه را نقاشی کنید. همچنین می‌توانید به او اجازه بدهید که صورت شما را نیز نقاشی کند. همچنین می‌توانید چند تخته‌سنگ بزرگ، چند قطعه چوب یا برگ جمع‌آوری کرده و به همراه کودک خود بر روی آن‌ها نقاشی بکشید. برای انجام این بازی در محیط خانه نیز می‌توانید از کاغذهای متری استفاده کنید.

در حین نقاشی کردن از ابزارهای مختلف استفاده کنید. اگر در محیط خانه این کار را انجام می‌دهید، مداد رنگی‌ها و مداد شمعی‌ها گزینه مناسبی هستند. برای این کار می‌توانید طرح‌های مخصوص رنگ‌آمیزی را از اینترنت دانلود کرده و بر روی صفحه کاغذی چاپ کنید. همچنین در محیط بیرون استفاده از آبرنگ، گواش و رنگ‌های انگشتی نیز گزینه خوبی برای تخلیه هیجان کودک شما است. برای نمونه‌های چوبی می‌توانید از گچ نیز استفاده کنید.

می‌توانید از کودک خود بخواهید که نقاشی خود را بر روی یک کارتون محکم یا مقوا بکشد. سپس قطعات پازل را بر روی نقاشی کشیده و آن‌ها را با دقت برش دهید. حال از کودک سه ساله خود بخواهید تا با کنار هم چیدن قطعات، دوباره نقاشی را بسازد.

 • ساخت کاردستی

یکی از بهترین بازی‌هایی که می‌توانید برای تقویت خلاقیت کودک خود از آن استفاده کنید، ساخت کاردستی است. شما می‌توانید از طریق اینترنت ایده‌های ساخت کاردستی‌های سریع با وسایل ساده را یاد بگیرید و همراه کودک خود آن‌ها را پیاده‌سازی کنید. ساده‌ترین و کم‌خرج‌ترین راه برای ساخت کاردستی، استفاده از ایده‌های اریگامی است. همچنین می‌توانید همراه کودک خود با وسایل دورریختنی یک تاج، عروسک یا حتی دوربین‌های شکاری بسازید. ساخت کلاژ با استفاده از پوسته‌های تخم‌مرغ یا کاغذهای رنگی نیز می‌تواند ایده بسیار جالبی باشد.

 • با کودک خود مسابقه بگذارید.

کودکان سه ساله عاشق مسابقه دادن هستند. این کار باعث می‌شود که آن‌ها بتوانند مهارت‌های حرکتی خود را تقویت کرده و احساس رقابت را در آن‌ها به وجود می‌آورد. همچنین کودکان در مسابقه می‌توانند با برد و باخت آشنا شده و تلاش کنند که خود را در قالب چارچوب‌های مسابقه نگه دارند. بهترین مسابقه‌ها برای یک کودک سه ساله، مسابقه دویدن به جلو یا عقب، خزیدن و جهیدن است. برای این کار بهتر است او را به محیط بیرون ببرید.

 • شکار گنج

بازی شکار گنج یکی از هیجان‌انگیزترین بازی‌ها برای یک کودک سه ساله است. در این بازی شما یک شی مانند عروسک یا شکلات را در بخشی از خانه پنهان کرده و از کودک خود می‌خواهید که آن را پیدا کند. می‌توانید به شیوه سنتی با استفاده از یک ضرباهنگ، نزدیک یا دور شدن او به مقصد را به او اطلاع دهید. برای هیجان‌انگیزتر شدن بازی می‌توانید تعداد گنج‌ها را افزایش دهید. درنهایت اگر کودک شما توانست به همه گنج‌ها دست پیدا کند، یک جایزه برای او در نظر بگیرید.

این کار را می‌توانید در محیط بیرون و در زمان قدم زدن با کودک نیز انجام دهید. برای بازی شکار گنج در بیرون از منزل نیازی نیست که چیزی را پنهان کنید. بلکه می‌توانید یک فهرست از عناصر طبیعی که کودک شما می‌تواند در بیرون از خانه و در پارک یا دیگر محیط‌ها پیدا کند، تهیه کرده و از او بخواهید که پس از پیدا کردن هر مورد آن را در فهرست تیک بزند.

به‌عنوان‌مثال می‌توانید از برگ درخت‌های مختلف یک فهرست تهیه کنید. یا فهرستی تصویری از المان‌های طبیعی مانند پروانه، تارعنکبوت یا گل بسازید. قدم زدن در طی این بازی می‌تواند انگیزه خوبی برای ورزش کردن کودک باشد. برای انجام این بازی می‌توانید یک فهرست تصویری از حیواناتی که ممکن است در مسیر ببینید تهیه کرده و در زمان دیدن حیوانات مختلف، آن‌ها را علامت بزنید. به‌این‌ترتیب کودک شما با حیوانات نیز آشنا خواهد شد.

 • باغبانی

کودکان خردسال دوست دارند که در باغبانی به شما کمک کنند. پس می‌توانید در طی این بازی به آن‌ها نشان دهید که چگونه یک بذر را بکارند. همچنین می‌توانید شیوه‌های مراقبت از بذر را نیز به آن‌ها یاد داده و او را با انواع گیاهان آشنا کنید.

 • بازی‌های ورزشی

برای اینکه کودک خود را به تحرک و فعالیت بدنی وادارید، باید بازی‌های ورزشی را امتحان کنید. برای یک کودک سه ساله داشتن تحرک از همه‌چیز مهم‌تر است. پس می‌توانید برای وادار کردن او به حرکت، از وسایل مانند توپ‌ها استفاده کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های حباب‌ساز، حباب‌هایی بسازید و از کودک خود بخواهید که حباب‌ها را تعقیب کرده و بترکاند.

با قدم زدن بر روی لبه یک دیوار می‌توانید تعادل را تمرین کنید. همچنین غلتیدن بر روی یک تپه با شیب ملایم نیز می‌تواند برای کودک شما هیجان‌انگیز باشد. مقداری کاغذ بازیافتی را به شکل گلوله درآورید و از کودک خود بخواهید که آن‌ها را در داخل سبد یا سطل پرتاب کند. برای تقویت عضلات پا در کودم می‌توانید وانمود کنید که غول‌هایی هستید که گام‌های بزرگ برمی‌دارند.

 • بازی با سفال

با استفاده از گل و سفال می‌توانید خلاقیت کودک خود را تقویت کنید. از او بخواهید که اشکال مختلف را با گل بسازد. پس از ساخت این وسایل می‌توانید آن‌ها را رنگ‌آمیزی کنید. با این کار می‌توانید حیوانات، اشیا، گل‌ها و درخت‌ها را به کودک خود آموزش دهید.

سخن پایانی

بازی کردن با یک کودک سه ساله، بهترین ابزار برای تقویت مهارت‌های حرکتی، ذهنی و ارتباطی او است. در طی بازی شما می‌توانید او را با رنگ‌ها، حیوانات و گیاهان آشنا کنید. همچنین می‌توانید توانایی حل مسئله و مواجهه با موانع را در او تقویت کنید. در زمان بازی با یک کودک سه ساله همواره باید به ایمنی او توجه کرده و آن را در اولویت خود قرار دهید. به‌علاوه به خاطر داشته باشید که شما باید به‌عنوان یک شریک خوب در بیشتر بازی‌های او حضور داشته باشید تا بتوانید در آینده ارتباط بهتری با او برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه