انتخاب اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال

مقدمه

انتخاب اسباب بازی برای کودکان امروزه به یکی از دغدغه های بزرگ آن ها تبدیل شده است. به گونه ای که تا تولد یکسالگی کودک، عملا نمی توانند اسباب بازی مناسبی را برای او بخرند. این در حالی است که کودکان از بدو تولد نیاز به بازی کردن با اسباب بازی های مناسبی را دارند. به طور کلی بازی کردن به کودکان این اجازه را می دهد که دنیای واقعی را در میان اسباب بازی های خود پیاده سازی کنند و تمامی حوادث و اتفاقات خود را به وسیله اسباب بازی های خود بازسازی کنند. اما اسباب بازی هایی که در اختیار کودکان قرار داده می شود، باید متناسب با سن آن ها باشد. به طور مثال یک کودک شیرخوار نمی تواند با پازل بازی کند و به همین دلیل اغلب به خراب کردن آن می پردازد. در ادامه به بیان معیارهایی که برای انتخاب اسباب بازی کودکان زیر یکسال باید در نظر گرفته شود، خواهیم پرداخت.

نکاتی که پیش از انتخاب اسباب بازی مناسب باید به آنها توجه کرد!

به طور کلی پیش از آنکه اقدام به انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودک خود کنید، بهتر است در ابتدا ویژگی های کودکان زیر یکسال را بهتر بشناسید. از جمله ویژگی های این کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لذت بردن از صدا های هیجان انگیز
 • لذت بردن از رنگ های روشن
 • عدم تمایل به رنگ بندی های یکسان
 • تمایل به لمس لوازمی با چهره انسان
 • تمایل به تماشای اجسام متحرک
 • تمایل به دهان بردن اسباب بازی ها و تکان دادن آن ها

بنابر تمایلاتی که کودکان زیر یکسال نسبت به اسباب بازی های خود دارند، می توان گفت برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آنها اسباب بازی ها باید دارای استاندارد های لازم باشند که از جمله ان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسباب بازی نباید لبه های تیز و برنده داشته باشد
 • اسباب بازی نباید از قطعات ریزی تشکیل شده باشد و قطعات آن نباید به راحتی از یکدیگر جدا شود
 • مواد به کار رفته در ساخت اسباب بازی باید کاملا بهداشتی باشد.
 • اسباب بازی نباید از تجهیزات و قطعات الکترونیکی تشکیل شده باشد
 • طراحی اسباب بازی باید به گونه ای باشد که به راحتی توسط کودکان گرفته شده و به راحتی رها شود
 • در ساختار اسباب بازی نباید از قطعات شکننده استفاده شده باشد.

معیار انتخاب اسباب بازی کودکان با شرایط سنی کمتر از یکسال

همانطور که میدانید کودکان از بدو تولد شاهد رشد سریعی بوده و چه از لحاظ جسمانی و چه از لحاظ عقلانی در حال تکامل هستند. به گونه ای که تا سن یک سالگی تغییرات شگرفی در ان ها به وجود می آید. کودک از همان دوران نوزادی علایقی از خود نشان داده و به مرور علایق جدیدی جایگزین علاقمندی های او می شود. بنابراین باید اسباب بازی هایی مطابق با علایق کودکان انتخاب گردد. به همین دلیل روانشناسان بر این باورند که برای کودکان زیر یکسال، انتخاب اسباب بازی باید هر چند ماه مطابق با علایق کودک تغییر کند. بر همین اساس اکثر روانشناسان کودک بازه سنی کودک را تا یک سالگی به ۴ قسمت تقسیم کرده اند و شرایط انتخاب اسباب بازی در هر دوره عنوان کرده اند که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت:

انتخاب اسباب بازی برای کودکان از سنین نوزادی تا سه ماهگی

در این سن، کودک از دید مناسبی برخوردار نیست و عموما اشیایی را که در فاصله ۳۰ سانتی متری از او قرار دارند را تشخیص می دهد. در این سن کودک نسبت به صداها علاقه خاصی نشان می دهد. بنابراین روانشناسان پیشنهاد میکنند که از اسباب بازی های صدادار با صدای آرام و ملایم برای سرگرم کردن کودکان در این سن استفاده شود.

انتخاب اسباب بازی برای کودکان از سنین ۳ الی ۶ ماهگی

به طور کلی کودکان در این سن تمایل دارند، اجسام را در دست گرفته و آنها را در دهان خود ببرند. آن ها همچنان از اسباب بازی هایی که صدادار هستند، لذت می برند. به همین دلیل روانشناسان پیشنهاد می کنند که برای کودکان اسباب بازی هایی گرفته شود، که کودک قادر به گرفتن آن بوده و علاوه بر آن از خود صدا تولید کنند. عموما جغجغه ها و عروسک های نرم فاقد دکمه برای این کودکان موجود در این سن مناسب هستند.

انتخاب اسباب بازی برای کودکان از سنین ۶ الی ۹ ماهگی

در این سن کودک تمایل به حرکت بیشتر داشته و قادر است اسباب بازی های گوناگونی را با هر دو دست خود بگیرد. به همین دلیل روانشناسان پیشنهاد می کنند که برای کودکانی که در این سن قرار دارند، اسباب بازی های که سبب افزایش تحرک آنها می شود، انتخاب گردد.

انتخاب اسباب بازی برای کودکان از سنین ۹ الی یک سالگی

در این سن کودک تحرکات بیشتری را از خود نشان داده و تمایل به اجسام و اسباب بازی های گوناگونی دارد. عمدتا پیشنهاد می شود برای کودکان ۹ تا یک سالگی اسباب بازی متحرک انتخاب گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه