آشنایی با بازی دورهمی مونوپولی

مونوپولی یکی از بازی‌های رومیزی سرگرم‌کننده و جالب است که به هر مهمانی و دورهمی، صمیمیت و هیجان می‌بخشد. نام این بازی از دو بخش «مونو» به معنای یک و «پولی» به معنای تنها و انحصار در زبان یونانی تشکیل‌شده است که در ترکیب باهم، مفهوم انحصارطلبی یا انحصارگرایی را پیدا می‌کنند. این بازی به شما اجازه می‌دهد زندگی واقعی را در یک بازی دوساعته و جذاب تجربه کنید. دقت کنید که هیچ‌یک از قوانین بازی نباید تغییر کنند، در غیر این صورت تعادل بازی بهم خورده و علاوه بر احتمال تغییر نتیجه، زمان بازی نیز افزایش‌یافته و خسته‌کننده می‌شود. در ادامه به معرفی بازی مونوپولی و قوانین آن می‌پردازیم.

آنچه برای شروع بازی مونوپولی لازم است بدانید

بازی مونوپولی به‌طورکلی از تعدادی کارت شامل سند موقعیت‌های روی صفحه، 16 عدد کارت‌های Chance و 16 عدد کارت Community Chest، تعداد زیادی اسکناس (که در مونوپولی انگلیسی و آمریکایی تعداد آن‌ها متفاوت است)، دو عدد تاس و تعدادی ساختمان و هتل به همراه یک برد اصلی است. بر روی این برد، تعدادی خیابان، محله و مکان‌هایی مانند پارکینگ، زندان، اداره مالیات و … مشاهده می‌شوند که بازیکنان باید مهره خود را بر روی آن‌ها حرکت دهند. سرنوشت هر بازیکن به دستان خودش و با انداختن تاس‌ها رقم می‌خورد.

بازی مونوپولی درواقع یک بازی رومیزی برای سنین بیش از 8 سال است و معمولاً 2 تا 8 نفر می‌توانند این بازی را با یکدیگر انجام دهند. بهترین جمعیت برای این بازی را می‌توان 3 تا 5 نفر دانست. زیرا انجام بازی به‌صورت دونفره موجب طولانی‌تر شدن آن می‌شود و با خوش‌شانسی یکی از بازیکنان، پیروزی وی قطعی خواهد شد. این در حالی است که با افزایش تعداد بازیکنان، موانع پیروزی افزایش پیداکرده و هیجان بازی بیشتر می‌شود. در بازی‌های 7-8 نفره نیز مدت‌زمان انتظار برای رسیدن نوبت هر شخص افزایش پیدا می‌کند.

تنظیم صفحه و چیدمان بازی

C:\Users\samira\Desktop\ساحل\monopoly-MrGamers1-768x765.jpg

در این بازی، به شخصی نیاز خواهید داشت که مسئول پول‌ها و دارایی‌هایی مانند ساختمان و هتل‌هایی که به بانک تعلق می‌گیرند را نگهداری و مدیریت کند. این شخص می‌تواند از بازی بیرون بماند یا با شرکت در بازی، شما را همراهی کند. البته در هنگام بازی، سرمایه و پول این بازیکن باید از دارایی‌های بانک جدا بماند. تمام بازیکن‌ها برای شروع بازی به سرمایه اولیه نیاز خواهند داشت. پیش از شروع بازی، از جانب بانکدار به هر بازیکن 1500 دلار تشکیل‌شده از 5 اسکناس 100 دلاری یا مجموعه‌ای از چندین اسکناس 1، 5، 10، 10، 20، 50 و 100 دلاری داده می‌شود.

برد بازی را بر روی یک میز یا سطح صاف گذاشته و کارت‌ها Chance و Community Chest را در موقعیت مشخص آن‌ها در صفحه قرار دهید. هر بازیکن باید یک‌مهره را انتخاب کرده و با آن در صفحه بازی حرکت کند. ارزش تمام مهره‌ها به یک اندازه است و هیچ‌یک از امتیاز خاصی برخوردار نمی‌شود. برای حرکت در صفحه باید تاس بیندازید و طبق عدد به‌دست‌آمده از مجموع دو تاس، در جهت حرکت عقربه‌های ساعت بر روی برد بازی حرکت کنید. بازی به‌صورت نوبتی انجام می‌شود و پس از تاس ریختن و حرکت کردن بازیکن آخر، مجدداً نوبت به بازیکن اول می‌رسد. معیار نوبت افراد را می‌توانید به ترتیب سن یا نحوه نشستن در اطراف برد در نظر بگیرید.

معنای هر موقعیت در برد مونوپولی

بردی که رو به روی شما قرار می‌گیرد، از چندین موقعیت یا مکان تشکیل‌شده است که با قرار گرفتن مهره بازیکن در هر یک از آن‌ها، بسته به نوع و ویژگی‌های موقعیت ممکن است اتفاق متفاوتی بیفتد. روند بازی به این شکل است که بعد از تاس ریختن و حرکت کردن، درنهایت روی یک موقعیت قرار می‌گیرید. این موقعیت ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

  1. خیابان‌ها

موقعیت‌هایی با نوار رنگی نشان‌دهنده خیابان‌ها هستند. با قرار گرفتن در هر خیابانی که از قبل خریده نشده باشد می‌توانید مبلغ نوشته‌شده بر روی کارت‌های بازی را پرداخته و مالک آن خیابان شوید. در غیر این صورت، خیابان به مزایده گذاشته می‌شود و به کسی می‌رسد که بیشترین قیمت را پیشنهاد داده باشد. بازیکنی که در آن موقعیت قرارگرفته است نیز می‌تواند در مزایده شرکت کند و آن را گاهی باقیمتی کمتر از مبلغ روی کارت بخرد. اگر تمام خیابان‌ها با رنگ مشابه را خریده باشید، موفق به ایجاد یک ناحیه انحصاری شده‌اید و می‌توانید اقدام به ساختن خانه در آن‌ها کنید. اجاره ملک‌ها یا خیابان‌های انحصاری شده، دو برابر مبلغ روی کارت‌ها خواهد بود. در این صورت، موقعیت برای ورشکسته کردن رقیبان شما ایجاد می‌شود.

بهتر است از همان ابتدای بازی شروع به خرید موقعیت‌هایی را رنگ‌های متفاوت کنید تا امکان ایجاد ناحیه انحصاری توسط بازیکنان دیگر را کاهش دهید. اگر در خیابانی قرار بگیرید که از قبل خریداری‌شده باشد، باید اجاره مشخص‌شده بر روی کارت را بپردازید. اگر مالک در همان لحظه از شما اجاره را درخواست نکند، دیگر نمی‌تواند ادعایی بر دریافت اجاره از شما داشته باشد. همچنین اگر آن موقعیت یا ملک برای دریافت وام درگرو بانک باشد، نیازی به پرداخت اجازه نیست.

  1. ایستگاه راه‌آهن

در صورت قرار گرفتن در این موقعیت نیز می‌توانید اقدام به خرید آن کنید. در غیر این صورت به مزایده گذاشته می‌شود و فرصت خرید آن باقیمت کمتر در اختیار رقیبان قرار می‌گیرد. اگر بازیکن دیگری در ایستگاه متعلق به شما قرار بگیرد، باید اجاره آن را به شما بپردازد. میزان اجاره با توجه به تعداد ایستگاه‌های خریداری‌شده توسط شما متفاوت خواهد بود. اگر دو ایستگاه داشته باشید، اجاره دو برابر می‌شود و با خرید سه ایستگاه می‌توانید اجاره سه برابری از فرد موردنظر دریافت کنید.

  1. خدمات عمومی

C:\Users\samira\Desktop\ساحل\lg_f5ac3_monopoly1.jpg

موقعیت‌های شرکت برق و اداره آب را می‌توان جزو این دسته قرار داد. این موقعیت‌ها را نیز می‌توانید بخرید و بابت آن‌ها اجاره بگیرید. اگر مالک یک خدمات عمومی باشید، بازیکنی که در این موقعیت قرار می‌گیرد باید 4 برابر عدد تاسی که آورده به شما اجاره بپردازد. درصورتی‌که صاحب دو ملک خدمات عمومی باشید، اجاره قرار گرفتن در آن به 10 برابر عدد تاس می‌رسد.

  1. موقعیت مالیات و شانس

با قرار گرفتن در موقعیت مالیات، موظف به پرداخت مبلغ کارت بازی خواهید شد. برخی افراد قوانین بازی را کمی تغییر می‌دهند و مالیات‌های جمع شده در بانک را به بازیکنی که در موقعیت پارکینگ قرار بگیرد می‌دهند. این کار می‌تواند جالب باشد؛ اما موجب طولانی شدن زمان بازی می‌شود. موقعیت شانس نیز به شما می‌گوید که یکی از کارت‌های Chance یا Community Chest را برداشته و به نوشته روی آن عمل کنید. ممکن است توسط این کارت به زندان بیفتید، برنده مبلغی جایزه از بانک شوید یا حتی جریمه پرداخت کنید. برای مثال، با برداشتن کارت «برو به زندان» باید مستقیماً به زندان بروید.

  1. برو به زندان

در چند حالت ممکن است به زندان بیفتید. همان‌طور که بیان شد، ممکن است با برداشتن کارت شانس، مهره شما به زندان منتقل شود. قرار گرفتن در موقعیت «Go to jail» بر روی برد بازی نیز منجر به زندانی شدن مهره شما می‌شود. همچنین برای 3 مرتبه متوالی جفت آوردن در هنگام تاس ریختن موجب زندانی شدن شما می‌شود. چند قانون برای مهره زندانی وجود دارد.

این مهره در صورت عبور از نقطه Go، جایزه 200 دلاری را دریافت نخواهد کرد و تمام حرکات آن به شکل مورب در سرتاسر برد بازی خواهند بود. نوبت حرکت زندانی خیلی سریع تمام می‌شود. برای خارج شدن از زندان باید یک تاس جفت بیندازد؛ در این صورت می‌تواند به تعداد تاس‌ها در برد بازی حرکت کند. اگر بعد از سه نوبت تاس ریختن موفق به آزادی نشود، پرداخت 50 دلار برای آزاد شدن وی الزامی است. لازم به ذکر است که فرد زندانی همچنان می‌تواند خریدوفروش و دریافت وام و اجاره را انجام دهد.

قوانین ساختمان‌سازی

C:\Users\samira\Desktop\ساحل\بازی-مونوپولی،-رفتن-به-زندان-600x333-1.jpg

اگر تمام موقعیت‌های هم‌رنگ را خریده باشید، می‌توانید شروع به ساخت‌وساز کنید. برای ساخت هر ساختمان باید مبلغ ساخت را به بانک بپردازید. در هر خیابان، تنها 4 ساختمان می‌توان ساخت. ساختمان‌ها باید میان خیابان‌های هم‌رنگ تقسیم شوند. برای مثال، ابتدا باید در هر خیابان یک ساختمان ساخته باشید تا بتوانید ساختمان دوم را در خیابان اول بسازید. به همین ترتیب، برای ساختن ساختمان سوم در خیابان اول، در تمام خیابان‌ها با رنگ نوار مشابه باید 2 ساختمان ساخته‌شده باشد. با رسیدن تعداد ساختمان‌های هر خیابان با رنگ نوار مشابه به 4 عدد، امکان ساختن هتل در آن ایجاد می‌شود. این امر با برداشته شدن تمام ساختمان‌های ساخته‌شده در آن خیابان میسر می‌شود.

ممکن است پول شما تمام شود و در موقعیتی قرار بگیرید که دیگر نتوانید اجاره بپردازید. در این صورت می‌توانید ملک خود را به رهن بانک گذاشته و مبلغی که پشت کارت یا سند آن نوشته‌شده است را از بانک دریافت کنید. معمولاً توصیه می‌شود مبلغ دریافت شده از بانک بابت رهن را در جهت خرید ملک استفاده کنید تا با دریافت اجاره بتوانید پول نقد خود را افزایش دهید. این ترفند از ورشکسته شدن شما جلوگیری می‌کند.

سخن پایانی

برای اتمام بازی، باید تمام بازیکن‌ها به‌جز برنده بازی ورشکسته شوند. معمولاً دریافت وام زیاد از بانک و ناتوانی در بازپرداخت آن موجب ورشکسته شدن بازیکن می‌شود. دارایی‌هایی که بازیکن ورشکسته در بانک گرو گذاشته است، به شخصی که موجب ورشکسته شدن وی شده باشد تعلق می‌گیرد. برای کاهش زمان بازی می‌توانید دارایی همه افراد را بررسی کرده و شخصی که بیشترین میزان دارایی را دارد، به‌عنوان برنده انتخاب کنید. همچنین اگر دارایی یا پول نقد بانک تمام شود، شخصی که بیشتری دارایی را داشته باشد برنده است. این دارایی، حاصل کسر بدهی بازیکن به بانک از مجموع مبلغ املاک و پول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه