اسباب بازی فرفره های انفجاری

فرفره های انفجاری درواقع نام یک انیمیشن ژاپنی است که شخصیت اصلی آن یک پسربچه 10 ساله و عاشق ورزش است. ابزاری که در این انیمیشن توسط شخصیت اصلی همواره مورداستفاده قرار می‌گیرد، در دنیای امروز تبدیل به یک نوع اسباب بازی بسیار جذاب برای کودکان و بزرگ‌سالان شده است. داشتن چند تیغه فرفره انفجاری در خانه، می‌تواند برای ساعت‌ها اعضای خانواده را سرگرم کرده و به تعامل بهتر والدین با کودکان کمک کند. با استفاده از اسباب‌بازی‌های فرفره انفجاری می‌توان یک بازی مبارزه‌ای بسیار هیجان‌انگیز را اجرا کرد و در طی آن استراتژی‌های دفاعی کودکان را در مواقع حساس تقویت کرد. در این مقاله به بررسی ویژگی‌های این اسباب بازی پرداخته و بهترین انواع آن را مقایسه می‌کنیم.

تاریخچه اسباب بازی فرفره های انفجاری

بازی با اسباب بازی فرفره های انفجاری اصلا مسئله جدیدی در جهان نیست. از زمان ظهور انیمیشن محبوب Beyblade در ژاپن، این اسباب بازی نیز متولد شد. بنابراین اگر تاریخ را ورق زده و نگاهی به برگ‌های آن بیندازیم؛ خواهیم فهمید که این اسباب بازی از سال 1999 تا امروز، وسیله‌ای برای سرگرم کردن کودکان و حتی بزرگ‌سالان بوده است. این بازی در انگلیس نتوانست به محبوبیت زیادی دست پیدا کند. ولی در سراسر جهان مخاطبان زیادی دارد. به‌طوری‌که در سال 2018، یک مسابقه برای انتخاب قهرمان جهان در رقابت‌های اسباب بازی فرفره های انفجاری برگزار شد.

مارک‌های مشهور ارائه‌دهنده اسباب بازی انفجاری، چه مارک‌هایی هستند؟

در حال حاضر دو برند مشهور در دنیا هستند که اسباب بازی فرفره های انفجاری را ارائه می‌دهند: Takara Tomy که یک برند ژاپنی است و Hasbro آمریکایی که امروزه به‌عنوان دومین شرکت بزرگ تولیدکننده اسباب بازی در جهان، فعالیت دارد. اسباب بازی فرفره های انفجاری که در تاکارا تومی ساخته شده است، قدرت بیشتری دارد. اما به نظر می‌رسد که هاسبرو در تولید این اسباب بازی، اصول ایمنی را بیشتر رعایت کرده است.

شرکت هاسبرو فعالیت خود را از سال 1923 آغاز کرد و در ابتدا به تولید مداد فعالیت داشت. اما حدود هفت سال پس از شروع به کار، زمزمه‌هایی از تولید اسباب بازی در این شرکت به گوش رسید. اضافه شدن خط تولید اسباب بازهای جنگی به کارخانه هاسبرو، درواقع پیشنهاد یکی از مشتریان این کارخانه بود. به‌این‌ترتیب این شرکت رسما تولید اسباب بازی را از دهه 30 میلادی آغاز کرده و در سال 1952، یکی از تاثیرگذارترین اسباب‌بازی‌های خود را به نام آقای کله سیب‌زمینی ارائه داد. این موضوع باعث شد که شرکت هاسبرو، یکی‌یکی شخصیت‌های دیزنی را تبدیل به شخصیت‌های عروسکی کرده و ابزارهای موجود در این انیمیشن‌ها را به دنیای واقعی بیاورد.

شرکت تاکارا تومی نیز یکی از برندهای تولیدکننده اسباب‌بازی‌های آموزشی در ژاپن است که از سال 1924 فعالیت خود را در این حوزه آغاز کرده است. این شرکت در همان ابتدا، به تولید انواع اسباب بازی اشتغال داشت. به‌ویژه کار اصلی آن در زمینه وارد کردن ابزارهای دنیای کارتون‌ها، به دنیای واقعی بود. این شرکت اسباب‌بازی‌های زیادی را تولید کرده و به سرتاسر جهان فرستاده است. از مهم‌ترین این اسباب‌بازی‌ها می‌توان به مانیتورهای کودک، اسباب‌بازی‌های مکانیکی و الکترونیکی، محصولات هنری و صنایع‌دستی کودکان اشاره کرد. این شرکت در زمینه تولید انواع بازی‌های ویدئویی نیز فعالیت دارد.

اجزا اسباب بازی فرفره های انفجاری

اسباب بازی فرفره های انفجاری معمولا از سه جزء اصلی ساخته شده است که در تصویر بالا به ترتیب از چپ به راست قرار گرفته‌اند. این سه جزء عبارت‌اند از:

  • لایه انرژی: این قطعه همان قطعه‌ای است که زمانی که دو فرفره به هم برخورد کردند، هدف را تشخیص داده و دشمن را سرنگون خواهد کرد.
  • دیسک فورج: این حلقه بر روی وزن و نحوه حرکت فرفره‌ها تاثیر می‌گذارد. دیسک فورج در شکل‌ها و وزن‌های مختلفی تولید می‌شود.
  • کنترل‌کننده عملکرد: عرض این مولفه نیز تاثیر به سزایی در سرعت و استقامت فرفره های انفجاری دارد. کنترل‌کننده عملکرد همان چیزی است که با صفحه هدف برخورد کرده و در تماس با آن قرار خواهد گرفت. این صفحه هدف را در اصطلاح، استادیوم می‌نامند.

اگر چند اسباب بازی فرفره های انفجاری در خانه دارید؛ می‌توانید قطعات آن‌ها را با هم تعویض کنید. به‌این‌ترتیب ویژگی‌های عملکردی فرفره‌ها مانند سرعت، وزن و استقامت آن‌ها تغییر خواهد کرد. در حال حاضر شرکت هاسبرو، بیش از پنج هزار نوع اسباب بازی فرفره های انفجاری تولید کرده که می‌توانید با ترکیب قطعات آن‌ها، فرفره‌هایی منحصربه‌فرد با ویژگی‌های خارق‌العاده بسازید. به‌این‌ترتیب می‌توانید روند بازی و نتیجه نبرد را در هر بار بازی تغییر دهید.

انواع اسباب بازی فرفره های انفجاری

در حال حاضر 4 نوع اسباب بازی فرفره های انفجاری در بازار وجود دارد که شما می‌توانید همه آن‌ها را برای تجربه کردن یک بازی خانوادگی خریداری کنید. این چهار نوع عبارت‌اند از:

  • فرفره های انفجاری مخصوص حمله

فرفره های مخصوص حمله دارای یک نوک تخت هستند. به‌این‌ترتیب در زمان برخورد با استادیوم، سطح تماس بزرگ‌تری را به خود اختصاص خواهد داد. داشتن نوک تخت باعث می‌شود که فرفره های حمله، سرعت و تحرک بیشتری نسبت به سایر فرفره‌ها داشته باشند.

به‌این‌ترتیب می‌توانند در زمان برخورد با حریف، تاثیر بیشتری را روی آن بگذارند و سرعت آن‌ها به‌سرعت کاهش پیدا می‌کند. وزن دیسک فورج در این نوع فرفره‌ها، به‌طور منظم پخش نشده است. درنتیجه می‌تواند لحظاتی تهاجمی و غیرقابل‌پیش‌بینی را در بازی به وجود آورد. لایه انرژی نیز در این نوع فرفره های انفجاری، به‌صورت دندانه‌دار است که باعث می‌شود در صورت برخورد با حریف، تاثیر بیشتری بگذارد. محبوب‌ترین تیغه‌های حمله در بازار، Valtryek و Doomscizor D2 هستند.

  • فرفره های انفجاری مخصوص دفاع

اسباب بازی فرفره های انفجاری مخصوص دفاع، برای کاهش تاثیر و خنثی کردن فرفره های انفجاری مخصوص حمله مورداستفاده قرار می‌گیرند. لایه انرژی در این نوع فرفره های انفجاری، معمولا گرد و صاف است. نوک این فرفره‌ها می‌تواند گرد باشد و یا یک سیستم حمل توپ به همراه آن ارائه شود. به‌این‌ترتیب ثبات بالایی را برای این فرفره به وجود می‌آورد. Kerbeus K2 و Wyvron W2 دو نوع تیغه دفاعی معروف در بازار هستند.

  • فرفره های انفجاری مقاوم یا استقامتی

تیغه‌های انفجاری مقاوم، فرفره‌هایی هستند که نوک نازکی دارند. به‌این‌ترتیب می‌توانند اصطکاک میان استادیوم و تیغه را کاهش دهند. با استفاده از این ویژگی، فرفره های انفجاری مقاوم می‌توانند سرعت چرخش خود را برای مدت طولانی‌تری ثابت نگه دارند. وزن دیسک فورج در این نوع فرفره‌ها، به‌طور مساوی پخش شده است و ثبات بسیار بالایی را برای آن‌ها تضمین می‌کند. Wyvorn W2 همراه با دیسک خاص Jwrk و یک نوع عملکرد خاص Gyro، از مشهورترین فرفره های انفجاری مقاوم است.

  • فرفره های انفجاری تعادلی

فرفره های انفجاری تعادلی درواقع ترکیبی از سه نوع دیگر اسباب بازی فرفره های انفجاری هستند. به همین دلیل می‌توانند به‌عنوان یک فرفره همه‌کاره مورداستفاده قرار بگیرند. شما می‌توانید این نوع فرفره های انفجاری را می‌توانید در خانه بسازید. شما می‌توانید برای ساخت این فرفره، نوک فرفره های استقامتی را با فورج دیسک فرفره دفاعی ترکیب کرده و یک لایه انرژی دندانه‌دار به آن اضافه کنید تا یک فرفره همه‌کاره داشته باشید.

وسایل لازم برای بازی با فرفره های انفجاری

برای بازی کردن با فرفره های انفجاری، نیاز به دو Beyblade، یک استادیوم و دو لانچر دارید. استادیوم عرصه‌ای است که نبرد در آن اتفاق می‌افتد. تنظیمات استادیوم به‌گونه‌ای است که با استفاده از آن می‌توان نبرد را کنترل کرد. در غیر این صورت ممکن است فرفره های انفجاری هرگز با هم برخورد نکنند. بازی با اسباب بازی فرفره های انفجاری می‌تواند به چند شکل مختلف انجام شود که نتایج مختلفی را ایجاد می‌کند.

به‌عنوان‌مثال ما دارای چهار گوشه هستیم که تیغه‌ها می‌توانند در آن‌ها به هم برخورد کنند. برخورد میان تیغه‌ها، یکی از شرایط پیروزی در این بازی است. دایره میانی استادیوم نیز کمی حالت دست‌انداز دارد که باعث می‌شود شرکت‌کنندگان برای ایجاد برخورد میان دو تیغه و انفجار نهایی، مجبور به حرکت در استادیوم شوند.

بنابراین حتی فرفره های مخصوص دفاع و فرفره های استقامتی نیز می‌توانند به‌عنوان عاملی برای پیروزی شما مورداستفاده قرار بگیرند. لانچرها نیز وسیله‌هایی هستند که برای پرتاب کردن تیغه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. هرچند می‌توانید تیغه‌ها را با دست پرتاب کنید، اما لانچرها می‌توانند رنگ دیگری به استراتژی‌های دفاع و حمله شما ببخشند.

قوانین ایمنی در هنگام کار با اسباب بازی فرفره های انفجاری

اسباب بازی فرفره های انفجاری، یک بازی تهاجمی است که میدان نبرد در آن به تصویر کشیده می‌شود. بنابراین باید در زمان بازی قوانینی را برای احتیاط رعایت کنید. باید اطمینان حاصل کنید که پشت سر شما هیچ‌کس و هیچ‌چیزی وجود ندارد. زیرا برای استفاده از لانچرها، نیاز به آرنج خواهید داشت که ممکن است به شخص یا شی‌ء پشت سر شما آسیب بزند. بنابراین ابتدا محیط اطراف را بررسی کنید.

اسباب‌بازی‌های انفجاری ابعاد نسبتا کوچکی دارند. به همین دلیل ممکن است بچه‌ها آن‌ها را ببلعند. بنابراین اگر فرزند کوچکی در خانه دارید، باید مراقب خطر خفگی باشید. این اسباب بازی برای کودکان بالای 8 سال ساخته شده است.

پیش از اینکه از استادیوم خارج شوید، اطمینان حاصل کنید که چرخش همه تیغه‌ها به‌طور کامل متوقف شده است. به‌علاوه باید دقت کنید که در طول نبرد هرگز خم نشوید. زیرا تیغه‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی را در پشت بدن شما به وجود آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه